A modern élelmiszerek miatt szenved a májunk
FG 2012.03.03. 08:09

Májunknak ma már sokkal nagyobb munkát kell végeznie, mint korábban. A modern élelmiszerek, a gyógyszerek megterhelik ezt a szervünket, de néhány otthoni csodaszerrel megvédhetjük azt.
Mivel a májunk méregteleníti a testünket, ez felel az egész szervezetünk zavartalan működéséért, ezért tanácsos ügyelni rá, vagyis megelőzni a bajt. Ha pedig a belső szerveink rendellenesen kezdenek működni, biztosak lehetünk abban, hogy a májunk túlterhelt.
Modern világunknak hála, májunk sokkal többet dolgozik, mint elődeink idejében.
– Manapság ugyanis az alacsony tápértékű ételek, a tápanyaghiányos, finomított élelmiszerek gyengítik ezt a meghatározó szervünket – állítja Hock László természetgyógyász. – Az élelmiszerekben lévő megannyi vegyi adalékanyag, a káros szenvedélyeink során megevett, megivott vagy beszívott mérgező anyagok és a környezetszennyezés okozta mérgezések is több munkát adnak a májunknak.
Éppen ezért jobb megelőzni a bajt, és néha tisztítókúrát tartani. Mivel számtalan házi praktikát találtak ki elődeink, fölösleges gyógyszereket vásárolnunk, elég, ha ismerjük azokat az anyagokat, amelyekre a májnak szüksége van, illetve azokat a tisztítónövényeket, melyek révén azokat megkaphatja. Ezt a kúrát azonban étrendváltással kell összekapcsolni.
Életmódváltás is szükséges a tisztítókúrához
– Az egyik ilyen varázsnövény a cékla, mert ez köztudottan vérszaporító hatású. Ne feledjük, hogy a májunk a testünk vérüzeme! – figyelmeztet dr. Vlagyimir Kurasvili professzor, a University of Natural Medicine munkatársa. – Néhány fej céklából két óra alatt kitűnő italt főzhetünk. Naponta többször igyunk belőle egy-egy kis pohárral. A kúra akkor lesz eredményes, ha két hétig folytatjuk.
-Kitűnően hat a májra a sárgarépából készült főzet is. A sárgarépában ugyanis betain található, amely a májsejtek regenerálásához, valamint az epeáramláshoz szükséges. Petrezselyemből és zellerből is főzhetünk frissítőt. Ezeket az italokat reggelente éhgyomorra érdemes fogyasztanunk, és a gyógykezelést egy hónapig ajánlatos folytatni.
– A káposzta és más keresztvirágúak családjába tartozó növények – mint például a fekete retek, a brokkoli, a kelkáposzta, a kelbimbó vagy a karfiol – erősítik a májméregtelenítő enzimjeit – mondta Hock László természetgyógyász. Friss zöldségekre és gyümölcsökre is szüksége van a májunknak, mert ezekből nyeri például a C-vitamint.
– Bármily furcsa, de fehérje nélkül sem dolgozhat jól a májunk, amelyet például babból, diófélékből, magvakból, esetleg kevés halból nyerhetünk.
A hagyma és a fokhagyma pedig kéntartalmú vegyületeik miatt hasznosak, például ezek segítségével távolítja el a testünkből a máj a nehézfémeket – magyarázta az orosz professzor.
– Májunknak mintegy ezer feladata van. Ahhoz, hogy jól működjön, reggel éhgyomorra és minden étkezés előtt érdemes hidegen sajtolt növényi olajokat inni, például máriatövis- magolaját, és időnként nem árt májműködést elősegítő gyógyteakúrákat végezni – javasolta Béky László természetgyógyász.
Ide sorolhatjuk az őszbogáncsot, a gyermekláncfűgyökeret, a csipkebogyót, a kamillát és a bojtorján gyökérét. Javasolt továbbá a mungóbab fogyasztása. Ez utóbbi például elősegíti a savak semlegesítését, és hozzájárul az egészséges vérsejtek működését.
A legegyszerűbb kúra pedig, amely májunkat karbantartja, nem más, mint egy csésze meleg vízben feloldott kétkanálnyi citromlé. Reggelente, éhgyomorra érdemes inni, mintegy tíz napig.
|