TERMÉSZETES MÉREGTELENÍTÉS REGENERÁLLÁS- FILEP GÁBOR WEB OLDALA
TERMÉSZETES MÉREGTELENÍTÉS REGENERÁLLÁS- FILEP GÁBOR WEB OLDALA
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Elérhetőségem

 

Tel:

 06 45 478133 

Mobil:   Viber:

06 70 2620454

E-mail:

bak20@freemail.hu

bak20@ent.hu

gfilep20@gmail.com

MSN:

bak20@freemail.hu

SKYPE:

bakhusz

Twitter:

bakhusz

 

 

 

 

 

 

 
Zene
 
A JÓD
A JÓD : A JÓD ÉLETTANI HATÁSAI ÉS EGÉSZSÉGVÉDŐ SZEREPE

A JÓD ÉLETTANI HATÁSAI ÉS EGÉSZSÉGVÉDŐ SZEREPE

Prof. Dr. Dinya Zoltán – Dr. Dinya Tamás  2010.04.06. 21:15

 

A jód – melyet 1811-ben Courtois és Gay-Lussac fedeztek fel – a periódusos rendszerben az 54. helyen 127 rendszámmal található, kékesfekete, fémesen csillogó, kristályos kellemetlen szagú, negatív jellemű, erősen oxidatív és toxikus halogén elem.

 


 

 
A jód (I2) könnyen párolog, gőzei lila színűek, vízben kevéssé oldódik, telített vizes oldata savas (pH 5.5.). Az I2 forma stabilan nem fordul elő, a természetben döntően sói formájában főleg jodid (I-) és jodát (IO3-) formában található.
A jodidion (I-,  redukált forma) savas közegben könnyen oxidálható a semleges formává (I oxidált forma). A I- , tehát redukáló szer, míg a I2 IO3- oxidálószerek. A jód (I2) oldódása KI-al fokozható, ilyenkor az oldatban a kitűnően oldódó I3- trijodid anion képződik. A jód különleges elektronszerkezete lehetővé teszi a pozitív töltésű ionok (Pl. I+: jodinium-ion, I2+: dijód-kation illetve a hipervalens jódvegyületek képződését is.
Minden „káros” tulajdonsága ellenére a jód szervezetünk normális működése, számos betegség megelőzése / befolyásolása szempontjából nélkülözhetetlen – az élő szervezetekben előforduló elemek közül a legnehezebb – bio-nyomelem.
A jód eloszlása a Föld felszínén egyenetlen. Viszonylag sok jód található állatokban – növényekben – tehát a tengeri eredetű táplálékokat fogyasztók jód felvétele magas! – de a tengertől távoli belső szárazföldi, főleg hegyes, vidékek jódszegények, az itt élők számára a jódpótlás elengedhetetlen.
 A jódhiány ma a Földön a WHO /2007/ adatai szerint mintegy 2 milliárd embert érint, melyeknek egyharmada iskoláskorú! A jódpótlás ma még döntően a konyhasó (NaCl) jódozásával történik (10-70 mgNaI /kg NaCl; egy teáskanál jódozott konyhasó 350-400 μg jódot tartalmaz), azonban egyre inkább terjed a liszt-termékek (kenyér), a tej jódozása, valamint kapható egészséges, magas jódtartalommal rendelkező funkcionális ásványvíz /JODICUM/, illetve jódkoncentrátum /JODIS-KONCENTRÁTUM/. A jódozott konyhasó kapcsán azonban legyünk figyelemmel, hogy az ételbe sóval bevitt jódtartalom a főzés során részben eltűnik; másrészt egészségvédelmi szempontból a só fogyasztás csökkentése ajánlott, ami viszont együtt jár a jódbevitel csökkentésével is.
A szervezetünk a táplálékkal a jódot döntően a tápcsatornából a könnyen felszívódó szervetlen jód, az úgynevezett jodidion (I-) formában veszi fel. A táplálékban előforduló jód más formáinak (pl. I2 szerves jód) a felszívódáshoz előbb jodidformává kell redukálódni. A semleges formáknak (I, I2) is számos fontos szerepe van mind az élelmiszerekben, mind az élettani folyamatokban. Pl. I- -á redukálódik; oxidálódik jodáttá (IO3-), jodidionnal I-3-t képez; gátolja a lipidperoxidációt, s ezzel csökkenti az oxidatív-stressz hatásokat; a C-vitamin regenerációját elősegíti, befolyásolja az aszkorbinsav ↔ dehidroaszkorbinsav illetve a Fe3+↔Fe2+ redoxegyensúlyokat a kénhidak befolyásolásával részt vesz protein (enzim) funkciók szabályozásában. A szervezetnek az ionos és a semleges jódformákra egyaránt szüksége van. A hagyományos terápiában több jódtartalmú gyógyszer / gyógyszerkészítmény alkalmazott, melyek általában káliumjodid (KI) oldatok vagy ionos jódtartalmú készítmények. A jód oxidáló hatása miatt jó fertőtlenítőszer. Erre a célra a legközismertebb a bőrfelületek fertőtlenítésére alkalmazott, a KI-ot tartalmazó 5 %-os alkoholos jódoldat, a „jód tinktúra” illetve a polivinil-pirrodidonhoz kötött jód, un. providon-jód (Betadin). A másik – elsősorban a homeopátia révén egyre inkább előtérbe kerülő – óvatosan fogyasztandó, korántsem veszélytelen – jód készítmény a kiegészítő és az alternatív terápiák által számos problémára (pl. jódpótlás, pajzsmirigy problémák, fibrocisztikus mell-problémák, rák és rák-prevenció stb.) ajánlott / alkalmazott 1829-óta ismert úgynevezett LUGOL-oldat (I2KI), illetve ennek újabb, tabletta formája,  az USA-ból induló Interneten is reklámozott, IODORAL A LUGOL-oldat 5 g I2 + 10 g KI 85 ml vízzel készült oldata, tehát ml-enként 125 mg jódot (50 mg I2 + 7.5 mg KI) tartalmaz. (A IODORAL 12.5 mg jódot (5 mg I2 + 7.5 mg KI) tartalmaz tablettánként. [Megjegyzés: a LUGOL-oldat – mely pl. Kanadában és Mexikóban szabadon kapható – az USA-ban – ahol a 2.2 %-nál nagyobb jódtartalmú oldatok forgalmazása kábítószer vonatkozások miatt 2007. 08. 01.-óta szabályozott – csak 30 ml alatti térfogatban forgalmazott.]
A szervezetünkbe került és felszívódott jodidion (I-) az agyalapi mirigy (hipofízis) eredetű, úgynevezett „tiroid-stimulálóhormon” (TSH) szabályozása alatt a vérárammal a pajzsmirigy hámsejtjeibe jut (kb. 0.06 mg/nap), ahol a tirozin-peroxidáz enzim hidrogénperoxid (H2O2) felhasználásával semleges jóddá (I2) oxidálja. A fel nem használt jodidion (I-) később a vizelettel ürül (l. később). A TSH szabályozza / stimulálja a pajzsmirigy hámsejtjeinek növekedését, metabolitikus aktivitását, a sejtek jód felvételét és ezzel a tiroidhomonok termelését. A szervezetünk tehát a pajzsmirigy által szabályozott / befolyásolt élettani folyamatokhoz döntően a semleges jódformát tudja felhasználni / hasznosítani, azaz a normális működéshez a I- / I arány a döntő. A jodidion (I-),  mivel H2O2-t fogyaszt, antioxidáns hatású, mely hatás egy sorozat más redoxreakciótól is függ.(A jodidionra (I-) mint antioxidánsra számos más folyamatban is szükség van.) !)
A tiroid hormonogenézisben a meghatározó jelentőségű I- → I oxidációt (organifikációt) követően a képződött jód (I2) a tireoglobulin fehérjébe épül be, ahol az oldalláncokban lévő tirozin aminosavak kb. 70 %-a képes jód felvételre. Ezen tirozin molekulák jódozása mono- és dijódtirozin képződésen át vezet a tetrajód-tironi, más néven TIROXIN (T4) tiroid-prohormon képződéséhez. A T4-ből a szelén /Se/ - tartalmú jódtirozin-dejodináz enzim hatására bonyolult (redox) folyamatokban, ahol a Fe2+/Fe3+, I-, I+, OI- (hipojodit), IO3, H2IO+ stb.  ionoknak fontos szerepe van – a három jód atomot tartalmaz TRIJÓD-TIRONIN (T3) képződik. A T3 és a T4 akkor lesznek aktív hormonok, amikor a tireoglobulinról lehasadva a vérárammal a szervek (máj, vese, agy, stb.) sejtjeinek hormonkötő helyeihez (tiroid hormonreceptorok) jutva azokon megkötődnek.
A T3 és T4 közül az T3 20-100-szor biológiailag aktívabb – tehát ez az aktív tiroidhormon – mint a T4, mivel ezt a hormonreceptorok sokkal erősebben kötik, mint a T4-et. A hormonreceptorokhoz kötött T3 hatására meghatározott fehérjék képződnek, melyek közvetítik / létrehozzák azután a pajzsmirigy (tiorid)- hormonok sokféle élettani hatását (pl. ezekre a hormonokra szükség van a fehérje szintézisekben, segítik a nitrogén-visszatartást, a szénhidrátok lebontását, a glükóz felszívódását, a lipolizist, fontos szerepet játszanak a mitokondriális metabolizmus szabályozásában, stb).  A tiroidhormonok a májban dejódozódnak, a képződött jód visszakerül a keringésbe, s ezzel a pajzsmirigybe is, illetve a vizelettel kiürül.
A tiroidhormonok sokféle hatása közül talán a legfontosabbak  /  legjellegzetesebbek a pajzsmirigy- és mell- szövetek anyagcseréjének, a végtagok csöves csontjai hosszirányú növekedésének, valamint az agyműködésnek a befolyásolása. A PAJZSMIRIGY ALULMŰKÖDÉSE / HIPOTIREÓZIS/ - melyben a nem megfelelő táplálkozási jódfelvétel, a jódhiány döntő szerepet játszik! – a T3, T4 termelés cs ö k k e n é s é h e z vezet, ami együtt jár az alapanyagcsere, illetve a tiroidhormon hatások csökkenésével, a számos kórkép kialakulása / befolyásolása mellett növekedésbeli zavarokhoz és szellemi visszamaradottsághoz (kreténizmus) vezet.
A PAJZSMIRIGY TÚLMŰKÖDÉSE /HIPERTIREÓZIS/ többféle patológiás állapotot / betegséget eredményezhet.  A hiperfunkció tipikus formája az un. BASEDOW-kór, melyre a pajzsmirigy megnagyobbodása /diffúz struma/, szívműködési problémák (pl. fokozott szívfrekvencia/, fokozott ingerlékenység, pszichés zavarok a jellemzők. A PAJZSMIRIGY MEGNAGYOBBODÁSA /STRUMA, népisesen: GOLYVA/ MIND HIPERTIREÓZIS, MIND HIPOTIREÓZIS ESETÉN FELLÉPHET!A HIPOTIRIODIZMUS-nak – ami a tiroidhormon hiánya miatt kialakult endokrin betegség – az SZÜLETÉSI / KONGENITÁLIS/ és a KIALAKULT / ADAPTIV/ formája létezik. A KONGENITÁLIS HIPOTIRIODIZMUS, kb. 1:4000 arányban fordul elő, a magzat / újszülött nem elegendő tiroidhormon termelése miatt alakul ki, aminek fő, de az anyag / újszülött jódhiánya, de eredhet a magzat / újszülött pajzsmirigyének anatómiai hibájából is. A kongenitális hipotiriodizmus: hosszabb / ismétlődő sárgaság, csökkent aktivitás, nagy születési súly, gyenge súlynövekedés, hipotónia, székrekedés, zajos légzés. A KONGENITÁLIS HIPOTIRIÓIDIZMUS AZ ESETEK TÖBBSÉGÉBEN JÓDPÓTLÁSSAL KÖNNYEN MEGELŐZHETŐ.
AZ ADAPTIV HIPOTIROIDIZMUS az életünk során kialakul és a korral fokozódik. Oka döntően a jódhiány, mely tipikus megnyilvánulásai a struma (60-70 %), illetve a szellemi visszamaradottság (kreténizmus). [Megjegyzés: Már PARACELSUS rámutatott a strúmás anya és a mentálisan retardált gyermek kapcsolatára. Az ilyen gyerekekre a „cretin” /kretén/ szót először DIDEROT használta]. A HIPOTIROIDIZMUS tünetei: levertség, krónikus fáradtság, hízás (túlsúly) teltségérzés, csökkent étvágy, száraz bőr, mell ciszták megjelenése, hideg intolerancia /fokozott fázékonyság/, hajhullás, alvászavarok, izom- / ízületfájdalom, depresszió, értelmi zavarok, csökkent koncentráció képesség és hiperaktivitás (jódhiányos terhes nők gyermekeinél ezek tipikusak!), menstruációs zavarok, székrekedés, látás-, hallás-, beszédproblémák. A STRUMA kialakulásában a jódhiány miatti alacsony T4, T3 termelés, tehát az alacsony T3 hormonszint fokozza a tiroidstimuláló hormon /TSH/ szintjét / aktivitását. Ez a pajzsmirigyben sokféle kedvezőtlen biológiai folyamat, így annak hipertrófiáját, azaz sejtjeinek növekedését / osztódását felgyorsítja, ami a pajzsmirigy rendellenes / kóros megnövekedéséhez, a strúmához vezet, ami később számos kórkép / betegség előzménye lehet. Ilyenek például: szív- és érrendszeri problémák ( ugyanis a csökkentett tiroidhormon termelés növeli a teljes- és az LDL-koleszterin szinteket!), pajzsmirigy tumor, inzulin rezisztencia /2 típusú diabetesz/ kialakulása / fokozódása, rostos izom fájdalom / izomgörcs (fibromialgia, - főleg középkorú nőkre jellemző, ugyanis az ATP szintézis az izomban csökken, aminek eredménye a krónikus fáradtság is).Az esetek többségében a strúma kialakulását követő öt évben – mivel általában ezen túl a pajzsmirigy sérülése visszafordíthatatlan – megfelelő jódpótlással a probléma kezelhető, a pajzsmirigy kórosan megnövekedett mérete csökkenthető. A jódhiány – melyhez más táplálkozási mikro összetevők (mikronutriensek, pl. Se, antioxidánsok, szerves kénvegyületek hiánya is társulhat) -  másik (fentebb már említett) megnyilvánulása a strúmával társuló vagy annak következményeként fellépő, MEGELŐZHETŐ -  rendszerint fejlődési / növekedési rendellenességekben is megnyilvánuló szellemi visszamaradottság / leépülés ( az IQ 10-15-re lecsökken!). (Ennek egyik formája az un. endemikus kreténizmus, ami ugyanazon a földrajzi területen tömegesen fordul elő). A JÓDHIÁNY FELISMERÉSE / JAVÍTÁSA SPECIÁLISAN FONTOS TERHES / SZOPTATÓS NŐKNÉL, mivel a magzatnál / csecsemőnél agykárosodás, később alacsonyabb intelligenciaszint léphet fel. A JÓD ÉLETTANI HATÁSAI – BÁRMELY ANYAGÉHOZ HASONLÓAN – DÓZISFÜGGŐK. A SZERVEZET SZÁMÁRA A FÖLÖS JÓD, A TÚLZOTT JÓDBEVITEL IS KÁROS! A fölös jód hipotiroidizmushoz, pl. strúmához vezethet főleg azoknál, akiknél már volt valamilyen pajzsmirigy probléma (pl. hipertiroidizmus, autoimmun pajzsmirigy betegség (pl. HASHIMOTO -vagy GRAVES-betegség). A fölös jódbevitelre – a dózistól függően – a szervezet általában háromféleképpen reagál:
·         a tiroid hormontermelést / a tiroid aktivitást megzavarja, emiatt strúma és pajzsmirigy rák léphet fel;
·         érzékenységi reakciók (pl. csalánkiütés) lépnek fel;
·         mérgezési tünetek lépnek fel.
A fölös jódbevitel (pl. a LUGOL-oldat nem orvos által előírt alkalmazása a terhesség alatt, anélkül, hogy az az anya egészségét befolyásolná, a magzatra nézve káros lehet! Hasonlóan, a szoptatás alatt a fölös jódbevitel – mivel megnöveli az anyatej jódtartalmát – hatással lehet a csecsemő egészségére. (Megjegyzés: A LUGOL-oldat csak antitiroid gyógyszerekkel együtt használható!) A HASHIMOTO-betegséget, ami egy autoimmun tiroiditisz, (tünetei: fájdalommentes pajzsmirigy növekedés, (esetleg csomók a pajzsmirigyen), nyaki fájdalom, teltségérzés, állandó alacsony láz) sokan a jódozott konyhasó bevezetésének tulajdonítják. Ma már tudjuk, hogy kialakulásában az oxidatív stressz is szerepet játszik. A szervezet jódháztartását, a jód fogalmát, a jód biológiai hasznosulását, a szervezet jód visszatartását a táplálékaink összetevői alapvetően befolyásolják. A táplálkozási polifenolok (flavonoidok) és szerves kén-vegyületek (pl. a keresztesvirágú zöldségek (pl. brokkoli, karfiol, káposztafélék) glükózinolát összetevői) – melyek szervezetünk normális működése szempontjából NÉLKÜLÖZHETETLENEK – (különösen a serdülő lányok és nők esetében!) GÁTOLJÁK a jód beépülését, a tiroidhormonok termelését.
A gyümölcs és zöldség összetevők, vagy az ezeket tartalmazó táplálék kiegészítők ezen nem kívánt hatásai egyidejű jód bevitellel, pl. jódtartalmú funkcionális víz fogyasztásával ELLENSÚLYOZH ATÓK / ELKERÜLHETŐK.
A SZERVEZET NORMÁLIS MŰKÖDÉSÉHEZ AZONBAN NEMCSAK A PAJZSMIRIGYNEK VAN SZÜKSÉGE JÓDRA!
Normál jódszintű embereknél a pajzsmirigy jódtartalma 15-50 mg, ami kb. 1-3 %-a a testben lévő kb. 1500 mg összjód mennyiségnek. A test jódtartalmának döntő mennyisége más szervek szöveteiben található, ebből az izmok kb. 30-35 %-ot tartalmaznak. /A magzat fejlődése során az anyag optimális jódbevitele alapvetően fontos!). A szervek szöveteiben a jód antioxidánsként is hat. A sejt mitokondriumának /ami a sejt „erőműve”/ normális működésében – mint az már fentebb említésre került – a jódnak fontos szerepe van. A jód ugyanis mint antioxidáns a mitokondrium membránban található telítetlen / politelitetlen zsírsavak jódozásával gátolja a reaktív oxigéntartalmú szabadgyökök /ROS-k/ támadásait, azaz a lipidperoxidációt. A jód ezzel elősegíti a membrán egységességének / integritásának/ fenntartását, amivel elősegíti / fenntartja az ATP, tehát az energia termelését. Ehhez azonban közvetlenül nem a jodidionra (I-), hanem az oxidált formájú jódra (I2) van szükség. A JÓD ÉLETTANI HATÁSAIBAN, A SZELÉNEK IS FONTOS SZEREPE VAN, MINDKETTEN A SZERVEZET ANTIOXIDÁNS HÁLÓZATÁNAK FONTOS ELEMEI.
A legújabb tudományos eredmények bizonyítják, hogy a szervezetünk antioxidáns hálózatának normális egészségvédő – elsősorban kemopreventiv – hatásai szempontjából NEM A JÓD VAGY A SZELÉN ABSZOLÚT MENNYISÉGE, HANEM EZEK ARÁNYA, Se/I A FONTOS / MEGHATÁROZÓ.
A Se/I     ARÁNYNAK TEHÁT FONTOS SZEREPE VAN TÖBB – MINDENEK ELŐTT A PAJZSMIRIGY-, A GYOMOR-, A SZÁJÜREGI ÉS MELLRÁK MEGELŐZÉSÉBEN (PREVENCIÓJÁBAN).
A PAJZSMIRIGY rákot a jódhiány és a jódfölösleg (l. strúmaképződés!) egyaránt elősegíti. A jód antioxidáns hatása fontos a gyomor / bél nyálkahártya, az immunrendszer, a nyálmirigyek egészséges működéséhez. A PAJZSMIRIGYRÁK KIALAKULÁSÁBAN / MEGELŐZÉSÉBEN A JÓDNAK ALAPVETŐ SZEREPE VAN. A pajzsmirigy oxidatív sérülése jódhiány (I-) esetén sokkal súlyosabb, ugyanis a hidrogénperoxid (H2O2) szint megnő, hiszen lecsökken a tiroidhormon (T3) szintézis, fokozódik a ROS termelés amit a szelénhiány még fokoz, hiszen a ROS-okat részben semlegesítő, szeléntartalmú enzim, a glutation peroxidáz (GPx) nem / alig működik. A jódfölösleg, a hipertiroidizmus sem jó, mivel csökkenti a tiroglobulin jódozását, a tiroidhormon (T4, T3) termelést. A fölös I- pro-oxidáns hatású a pajzsmirigy sejtekre, a vas és a szelén relatív mennyiségeitől függően, fokozza a lipidperoxidációt. Nagyon fontos, hogy a JÓD-PÓTLÁS MEGELŐZZE / LEGALÁBB IS EGYÜTT JÁRJON A SZELÉN-PÓTLÁSSAL!
A MELLRÁK KIALAKULÁSÁBAN / MEGELŐZÉSÉBEN A JÓDNAK ALAPVETŐEN FONTOS SZEREPE VAN. Japánban a mell tumorok aránya alacsony, amit részben magyaráz a mg/nap nagyságú jódfelvétel, a nyugati világban érvényes μg/nap felvétellel szemben. A mellszöveteknél is érvényes a jód (I-) antioxidáns hatása. A jód a  mell tumorok részben függetlenek a pajzsmirigy funkcióktól. Az ösztrogén pozitív mell tumoroknál az ösztrogén utak befolyásolásával gátolja a tumor promóciót. A mell esetében is az I- →  I2 oxidálódva fejti ki a jódlipideken keresztül antioxidáns védő hatását. Számos tudományos adat bizonyítja, hogy a mell tumoros nők szöveti jód és szelén szintje alacsony a normál szövetekhez vagy a jóindulatú mell tumorokhoz képest. Egyértelműnek látszik, hogy a I-/Se hiány megkönnyíti a mell tumorok kifejlődését
A SZERVEZET JÓDTARTALMÁNAK FONTOS SZEREPE VAN AZ ELEKTROMÁGNESES / RADIOAKTIV SUGÁRZÁSOK EGÉSZSÉGKÁROSÍTÓ HATÁSAINAK MEGELŐZÉSÉBEN, A HATÁSOK CSÖKKENTÉSÉBEN.  Különösen igaz ez a megállapítás a sugárzásokra különösen érzékeny szervek /pajzsmirigy, here, tüdő, mell, vérképi/ tumorjainak esetében. A fokozottan sugárveszélyes helyen dolgozók számára a jódbevitel (ajánlott érték: 300:400 μg/nap) fokozza a szervezet egészséges jód telítettségét, amivel várhatóan csökkennek a sugárterhelés egészségkárosító hatásai.
A SZERVEZET OPTIMÁLIS JÓDHÁZTARTÁSÁVAL (JÓDFELVÉTEL / JÓDLEADÁS, JÓDHIÁNY / JÓDFÖLÖSLEG KAPCSOLATBAN SOKFÉLE - GYAKRAN ELLENTMONDÓ – ADAT ISMERETES.
A fiziológiai értékek általában a μg, a terápiás értékek a mg tartományokba esnek. A közétett adatok szerint a Földön legmagasabb a jódfogyasztás Japánban, kb. 13.8 mg/nap, a többi helyen 20-200 μg/nap. A szervezet működéséhez szükséges napi jód felvételre ismeretesek fenntartásokkal kezelendő, extrém, ajánlott értékek is, pl. G. E. Abraham (USA) a pajzsmirigy működéséhez 6 mg/nap (!), az egész test napi jódfelvételére 12.5 – 50 mg/nap (!) értékeket ajánl / tart szükségesnek.
A WHO és a tudomány a szervezet jódháztartásának megítéléseire a vizelettel ürülő jód mennyiséget tartja irányadónak, mely tükrözi a kb. jódfelvételt, illetve ezekből következtethetünk a jódhiányra / jód fölöslegre, illetve a strúma, a kreténizmus (várható) rizikófaktorára (l. táblázat). A jód ma elfogadott úgynevezett „ajánlott napi felvétel” (RDA) értékek a következők:
 
RDA (μg/ nap)
serdülők és felnőttek
150
újszülöttek
110-130
gyermekek 1-10 év között
90-120
terhes nők*
220
szoptatós anyák
290
 
*az USA-ban a terhességi vitaminban 150 μg/nap van
Az adatokat elemezve a 120-150 μg/nap (17-18 μg/testsúly kg/nap) jódfelvétel felel meg a normális értéknek. Az úgynevezett „felső elviselhető érték” /CUL/ 1100 μg/nap, ami azt jelenti, hogy valamennyi forrásból (táplálék + táplálék kiegészítő + funkcionális víz stb.) maximum kb. 1000-1100 μg jód felvétel ajánlott szervezetünkbe naponta. A 10000 μg/nap jódfelvétel már nem ajánlott, ez már veszélyes is lehet. Természetesen ezek az értékek átlagoltak, különböző humán felmérésekből / esetleg állatkísérletekből származnak. Ezekről egy értelemszerű ± 10-20 % értékben túliakat is elviselhet a szervezet, vagy az optimális működéshez szükséges lehet. Például a 150 μg/nap RDA értéknél nagyobb jódbevitel szükséges a szoptatós anyáknál (a szoptatós mellnél), a nyálmirigyek, a szájnyálkahártya és a csecsemőmirigy /timusz/ optimális működéséhez.
A JÓD FELVETT ÉS BIOLÓGIAILAG HASZNOSULÓ MENNYISÉGÉTŐL FÜGGŐEN BARÁT ÉS ELLENSÉG LEHET!
Szervezetünk normális működéséhez szükséges jód mennyiséget táplálékkal általában nem vesszük fel, szükség van tehát odafigyelő / indokolt mértékű jódpótlásra. Az egészségtudatos preventív táplálkozás és az integrált orvosi terápia igényelheti / szükségessé teheti a jódpótlást. Erre többféle mód, anyag is ismeretes, kapható. A jód felvétel / biológiai hasznosulás döntően függ a jódformáktól (ionos, semleges), ezek arányától, de önmagában a jód (l. fentebb) kevés, optimális hatásához a szelén is szükséges. A jód és a szelén mindenek előtt megfelelő táplálkozási környezetben tud érvényesülni, azaz A JÓD ÉS SZELÉN PÓTLÁS / BEVITEL OPTIMÁLIS FORMÁI A FUNKCIONÁLIS IVÓVIZEK, ILLETVE A FUNKCIONÁLIS ÉLELMISZEREK.
 
„IGYUNK ÉS EGYÜNK EGÉSZSÉGÜNKÉRT!”
 

A szervezet jódháztartásával kapcsolatos adatok / megállapítások

 
 
 
Vizeleti jódszint
μg/l
Becsült jódfelvétel
μg/nap
Szervezet jódszintje
Várható rizikófaktor (%)
 
 
 
     strúma                               kreténizmus
< 20
< 30
súlyos hiány
< 30
++
20 - 49
30 - 74
mérsékelt hiány
20 - 30
+
50 - 99
125 - 149
közepes hiány
50 - 20
0
100 - 199
150 - 299
optimális
< 5
0
 

Még nincs hozzászólás.
 
Óra
 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
számláló
Indulás: 2004-10-04
 
kedvenc linkjeim
 
nyugalom
 
Én
2011
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak